wz

střihy pudlů

 

 

 

Výběr uznaných střihů je dnes opravdu rozsáhlý, každý z nich je svým způsobem krásný a při posuzování na výstavách rovnocenný. Volba nebývá zcela jednoduchá, jelikož střihem lze mnohé upravit, ale i pokazit. Střihy pudlů, ale i jiných pejsků podléhají módním trendům.  Při pohledu na pudla upravovaného před dvaceti lety, se někomu vyloudí na tváři i úsměv………
   

 

Fotka dvou středních bílých pudlů. Je to pes Ursus v.d.Murinsel a fena Noblesse v.d.Murinsel. Tito psi k nám byli importováni z Rakouska cca v roce 1960 a jejich majitelkou byla tehdy věhlasná chovatelka paní Vlasta Čiperová z Prahy. Tito interšampioni jsou na fotce v tehdy špičkovém výstavním střihu

Představíme Vám různé střihy pudlů, známé i ty méně obvyklé, výstavní, ale i střihy praktické pro nečesavé a sportovní pudlíky.

Klasický ( lví ) střih

Tento střih vyžaduje bohaté osrstění přední části těla, která se tvaruje do bohatého válce (koule je chybou), zadní část se vyholuje a na nohou se nechávají pompony, zadní partie jsou krátce vyholeny.

Moderní střih

Působí velmi jednoduše, ovšem po odborné stránce je velice náročný, přesto patří mezi nejoblíbenější. Srst na celém těle je v různých frontách modelována krátkým střihem a prodlužuje se směrem dolů ke končetinám, které mají být bohatě osrstěné.

Anglický ( sedlový )  stříh

U nás střih zatím méně obvyklý.  Srst na hlavě je v nadočnicové časti sepnutá do topknotu. Přední frontu tvoří bohatá vesta, hrudní končetiny zdobí pompony, záď je upravená krátkým střihem a ve hřbetní linii důkladně spojena. Na pánevních končetinách jsou vymodelovány a důkladně podstřiženy pompony.

   

Baby střih

Jeden z nejoblíbenějších střihů současnosti . V proporcích je velice podobný střihu anglickému , není ovšem ozdoben pompony. Působí jemně a elegantně. Přední fronta  je stejná jako u předešlého střihu - vajíčko, délka přibližně do půlky trupu ( záleží na tělesných proporcích každého jedince), následuje důkladné propracování zádi. Srst se prodlužuje na stehnech a střihem se tvaruje na bohaté „kalhotky“. Na předních končetinách se tvarují válce, srst na hlavě se upravuje do topknotu.

     

Kontinentální střih

Přední fronta je stejná jako u baby střihu, zadní partie jsou hladce vyholené,  na zádi jsou vymodelované pompony, ty jsou také ozdobou pro všechny čtyři tlapky v kotníkové oblasti. Hlava se upravuje do toknotu.

 

Karakulský střih

Hřbetní linie  je ostříhána nakrátko ( včetně ocasu ), celá kontura se v ramenní oblasti  přes hrudní a stehenní partie rozšiřuje, níže pak zase zužuje. Pas je zvýrazněn krátkým střihem. Osrstění končetin není tak výrazné jako u baby a moderního střihu, od kolen je užší. Uši jsou ostříhané strojkem nakrátko, hlava je modelovaná do tzv. korunky či chce-li někdo helmy.

 

Praktické ( sportovní střihy)

Jedná se většinou o velmi kratičké střihy na všech partiích těla. Nejčastější obměna „moderního střihu. Ovšem je-li tomuto sportovně praktickému střihu věnována stejná pečlivost  jako střihům výstavním, vypadá slušivě i v tomto nevýstavním provedení.
Občas se můžeme setkat s pudlíkem, který je ostříhán celý  nakrátko strojkem…..
Pastva pro oko to pravda není. Často se však jedná o psí seniory, pro které je česání, koupání, fénování a stříhání již velikou zátěží,  jistě mají své na stole odstáto!!!
Dalším důvodem střihu „do hola“ bývá nechuť majitele se o kadeře svého pudlíka starat a je rozhodnuto.
Nu co „ chlupy jsou jen chlupy“  hlavně ať jsou všichni pejsci veselí, zdraví a šťastní !!!

 
Víte, že jediná láska, která se dá koupit je ta PSÍ ?
Hanka Malá