wz

agility

 

 

 

Kolem roku 1978 v Anglii vznikl pro psy sport zvaný agility.

   

 

Jeden zdroj uvádí, že agility prý vzniklo jako zábava pro voříšky, co nemůžou chodit na výstavy, druhý ale tvrdí pravý opak - že agility se poprvé objevilo jako zpestření přestávky při světoznámé Cruftově výstavě.

Dnes agility běhají voříšci i čistokrevní psi a spolu s lidmi všech věkových kategorií.Agility je sport, který může dělat téměř každý. Stačí zdravý pes a ochota trochu se pohybovat a hlavně pak trpělivost, protože žádný učený z nebe nespadl.

   

 

Agility se velmi podobá koňskému parkuru. Cílem je překonat postavené překážky v daném pořadí a to co nejrychleji a bez chyb. Psí parkur má však na rozdíl od koňského navíc některé překážky, převzaté ze služebního výcviku jako jsou tunel, kladina, šikmá stěna, a pak taky některé specielní jako je kruh, houpačku či slalom. další rozdíl je v tom, že psovod překážky nepřekonává, běží vedle psa, kterého se stejně tak jako překážek nesmí dotknout.

   
         
   

 

Agility se tedy běhá bez použití obojku či vodítka, pes je ovládán svým pánem pouze pomocí slov a pohybu tělem.

   

 

Aby byli závody spravedlivé, jsou psi rozděleni podle několika velikostních kategorií (kategorie Small - psi do 34,99 cm, kategorie Medium od 35 do 42,99 cm a kategorie Large od 43 cm výše ), kterým jsou také velikostně přizpůsobeny skokové překážky, kruh a šikmá stěna. Na závody jsou pak psi rozděleni i do jednotlivých výkonnostních kategorií: A1 je třída pro začátečníky, A2 je třída pro ty lepší závodníky a A3 je elitní třída pro ty nejlepší z nejlepších. Vstup do třídy A2 i elitní třídy A3 je podmíněn určitými pravidly.

   

 

Trať mívá 12 až 20 překážek a záleží na rozhodčím, jakým způsobem celý parkur postaví. Variant je nekonečné množství, stačí překážku o pár centimetrů posunout nebo natočit a hned má trať úplně jinou obtížnost. Limitem je pouze počet tzv. zónových překážek v jednotlivých výkonnostních kategoriích. Některé parkury jsou spíš technické, kdy psovod hodně stojí na místě a pohybuje se jen jeho pes, jiné jsou hodně běhavé a psovod na nich má občas co dělat, aby psovi stačil.

 

   
         
   

 

Cílem je doběhnout trať bez chyb a v co nejlepším čase.

 

Děkujeme Romaně Jiráskové+Copelie Cinzano Diamond and Pearls a Ivetě Kotáskové+Božena Unno Jezve za zaslání fotografii.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Kluby Agility

Klub Agility ČR       Asociácia slovenských klubov agility